Toksyna botulinowa (Botoks)

Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez lekarza Lek. Anna Ciaćma.


Nazywam się Anna Ciaćma,
w 1994 ukończyłam Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jestem specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz specjalistą medycyny paliatywnej . Przez ponad 20 lat pracowałam w Klinice Szpitala Uniwersyteckiego jako starszy asystent , a od 2 lat jestem kierownikiem zespołu anestezjologicznego w prywatnym szpitalu położniczo-ginekologicznym Medikor.

Od kilku lat zajmuję się także medycyną estetyczną, która stała się moją pasja i staram się ją ciąglę rozwijać. Ukończyłam studia podyplomowe w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia na kierunku „Kosmetologia i Medycyna Estetyczna dla lekarzy”

Nieustannie wzbogacam swoją wiedzę uczestnicząc w licznych kursach i kongresach medycyny estetycznej. Jestem aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jako kobieta rozumiem potrzebę zachowania młodości i piękna, a jako anestezjolog chcę zapewnić maksymalny komfort swoim pacjentkom.


Botox jest to nazwa handlowa oczyszczonej postaci toksyny botulinowej.
Leczenie preparatem Botox jest metodą, która likwiduje problemy wywołane przez kurczenie mięśni. Botox powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i działa jedynie w obrębie mięśni do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W rezultacie wyraz twarzy nie zmienia się, nie ma efektu „zamrożenia” mimiki twarzy, natomiast wygładzają się zmarszczki. Botox można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Tylko tak można opóźnić ich powstanie. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką. To obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa.

W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym .

Zastosowanie miejscowe:

  • zmarszczki poprzeczne czoła,
  • zmarszczki pionowe między brwiami „lwie zmarszczki”,
  • zmarszczki wokół oczu „kurze łapki”,
  • zmarszczki wokół ust „zmarszczki palacza”,
  • uniesienia opadających kącików ust,
  • uniesienia powiek,
  • leczenia nadpotliwości

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na precyzyjnej iniekcji toksyny botulinowej przez wyspecjalizowanego LEKARZA bardzo cienką igłą w okolice twarzy, gdzie występują zmarszczki. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie podaje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji ) zajmuje to około 10-20 minut. Ból zwiazany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara.

Postępowanie po zabiegu

  • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie wolno pochylać głowy i nie kłaść się do snu
  • unikać masażu w miejscu wstrzyknięć,
  • w ciagu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia
  • nie pić alkoholu w dniu zabiegu
  • unikać zabiegów rozgrzewających i opalania do 2-ch tygodni po zabiegu

Efekty

W miejscu zastosowania botoxu zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-14 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. W przypadku odstąpienia od powtórzeń zabiegu pacjent odnosi korzyść nawet z pojedynczej sesji. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wyglada młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botuliny, polegajacy na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania toksyny botulinowej i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

Przeciwwskazania do zabiegu bezwzględne

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona ),
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie ),
  • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia,
    • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp. ),
    • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina ),
    • D-penicylamina (Cuprenil ),
    • cyklosporyna,
    • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna,
  • miejscowe infekcje skóry,
  • ciąża, okres laktacji.

Przeciwwskazania do zabiegu względne

  • zaburzenia krzepnięcia,
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryna lub inne preparaty kwasu acetylosalicylowego ).

Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest prawie niewidoczne, rzadko w miejscu iniekcji mogą powstac drobne wybroczenia i zasinienia.. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu tzw. linii smutku powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, ponieważ zapewnia zrelaksowany i wypoczęty wygląd oraz pogodny wyraz twarzy, co w biznesie jest nie do przecenienia.

Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy, nie częściej niż co 3 miesiące.

Proponowane zabiegi